Vízi élményútvonal megvalósítása a Bodrog és eredetfolyói mentén - SKHU/1601/1.1./038 - Sajtóközlemény
29.10.2019
Vízi élményútvonal megvalósítása a Bodrog és eredetfolyói mentén (SKHU/1601/1.1/038)
Sajtóközlemény
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság és a szlovákiai Abara Község Önkormányzata sikeres pályázatot nyújtott be az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében kiírt felhívásra, mely felhívás a határtérség vonzerejének fokozása érdekében, a közös természeti és kulturális értékeken alapuló minőségi turizmusfejlesztés céljából került meghirdetésre.
A „Vízi élményútvonal megvalósítása a Bodrog és eredetfolyói mentén (Creation of a water amusement trail on the river Bodrog and its tributaries)” című (SKHU/1601/1.1/038) projekt 2,612 millió euro vissza nem térítendő támogatásban részesült.
A Bodrogon és eredetfolyóin eddig is volt víziturizmus, elsősorban az országhatár és Tokaj közötti 48 km-es folyószakaszon, valamint a Bodrogzug csatornáin évente mintegy 14-15 ezer víziturista csodálta meg ezt a természeti értékekben bővelkedő tájat. Szlovákia területén található öt eredetfolyó közül a Laborc és a Latorca alkalmas kishajóforgalom biztonságos bonyolítására. A Bodrog, mint természetes zöld folyosó köti össze a Ramsari Egyezmény által óvott két madárvonuló területet, a határ szlovákiai oldalán található Laborc folyó menti, valamint a határ magyar oldalán található Bodrogzugi területet. A természeti értékek sokasága többnapos aktív kikapcsolódás élményének lehetőségét hordozza.
A 2017-2019 között megvalósuló közös, magyar-szlovák projekt egy aktív ökoturizmusra épülő komplex attrakciócsomag kifejlesztését és a kapcsolódó infrastruktúra kiépítését célozta meg a Tokaj és Abara közötti, határon átnyúló, 80 km-es szakaszon a Bodrog és eredetfolyói mentén, melynek egyes kínálati elemei kiegészítik egymást és kapcsolódnak a közeli turisztikai látnivalókhoz is (pl. Tokaji Borvidék, Zemplén, várak stb.).
A projekt eredményeként a vízi sportokat választók részére a bodrogzugi vízi útvonalakat jelentős mértékben és az eddiginél hosszabb szakaszon járhatóbbá tettük a csatornák tisztításával, vízi átemelő és kikötő pontok létesítésével. A projektben több, mint 3,5 km-en került sor kotrási munkálatokra, 12 db vízi átemelőpont került kialakításra a Bodrogzugban, valamint 4 db minősített kikötőpontot hoztunk létre a Bodrog folyó magyarországi szakaszán, további 4 db-ot pedig a szlovák oldalon lévő Laborc folyón és a Bodrog szlovák szakaszán. Ez utóbbi létesítmények illeszkednek a Magyar Kajak-Kenu Szövetség által fejlesztett országos folyóvízi kikötőpont-hálózatba is.
Kerékpáros és lovas túraútvonalakat alakítottunk ki több, magyar oldalon mint 32 km-en, szlovák oldalon pedig 12 km-en. Az útvonalakon összesen 14 db madármegfigyelő torony, 10 db esőbeálló és lovas pihenőhely, rönkasztalok és rönkpadok, több mint 20 tűzrakóhely, és közel 100 db tájékoztató és útbaigazító tábla színesíti az élményt, melyet ez a csodálatos természeti értékekkel rendelkező térség nyújt a látogatónak.
A területen barangolva az ide látogatók 5 újonnan kialakított információs-bemutató központunkban további élményekre tehetnek szert:
A zalkodi vízibázison kisebb halászi kiállítást rendeztünk be aktív halászati bemutatóval kiegészítve, melynek célja, hogy a Bodrogköz egyik legősibb és legnagyobb hagyománnyal rendelkező mesterségét, a halászatot testközelből mutassa be az ide látogatóknak. A Zalkodon felújított, Zsaró-ér partján levő épület továbbá az idelátogató vizitúrázók számára táborhelyet (jurták, tűzrakóhelyek, kültéri játékok), továbbá tisztálkodási és mosdóhelyiséget biztosít. A Bodrogköz területe honfoglalásunktól a XIX. század végéig megőrizte a honfoglaláskori életformát, a természeti értékeket, a gazdag természeti erőforrásokhoz illeszkedő hagyományos mesterségeket, köztük a halászatot és méhészetet is.
A szlovákiai Abarán (Oborin) található új tájház szintén a településen hagyományosnak számító halászatot mutatja be, továbbá kiinduló pontként funkcionál a projekt keretében kialakított rövid és hosszú tanösvények látogatói számára.
A Bodrog folyó partján, Szegiben kialakított méhészeti kiállítás és terápiás szolgáltatóház a méhészet ősi mesterségének bemutatásán túl a méhek munkájának gyógyító hatását is szolgáltatja. A kiállítás célja főleg az iskolás korosztály körében a méhészettel kapcsolatos ismeretek terjesztése, a méhekkel szemben táplált előítéletek eloszlatása és nem utolsósorban a természetes körülmények között termelt egészséges hazai méz népszerűsítése. A légzésszervi megbetegedések és allergia egyik természetes gyógymódja a kaptárlevegős terápia alkalmazása, amelyre ez a látogatóközpont nyújt lehetőséget.
A Sátoraljaújhelyhez közeli Long-erdei tájház kikötőpontja lesz a vízi-, kerékpáros- lovastúra útvonalaknak, valamint terepi foglalkoztatási lehetőséget is biztosítunk az ide látogató iskolás korosztálynak. Az Long-erdő Természetvédelmi Területen, a Bodrog folyótól 100 méterre található tájház kiindulópontja lehet különböző (kerékpáros, lovas, gyalogos) szervezett túráknak.
A Sárospatak belvárosában kialakított oktató- és látogatóközpontban pedig egy komplex természetvédelmi interaktív foglalkoztató kiállítás várja az ide látogatókat. A kiállított tárgyak, interaktív elemek és különféle digitális eszközök a tájegység turisztikai és természeti látnivalóit is bemutatják.
A projekt komplexitása abban is megnyilvánul, hogy több turisztikai szolgáltató partner is bevonásra kerül a beszerzett eszközök, úgymint kerékpárok, csónakok és hajók, továbbá a felújított ingatlanok működtetésére.
A bodrogzugi túrákról és a térség turisztikai és természeti értékeiről az érdeklődők hasznos információkat szerezhetnek magyar, szlovák és angol nyelven is a projekt keretében teljesen megújult internetes felületen, a bodrogzug.hu oldalon.
Az Igazgatóság 2019. október 8-án sajtónyilvános rendezvény keretében mutatja be a projekt eredményeit, az esemény díszvendége Dr. Nagy István agrárminiszter lesz.
A projekt az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében valósul meg. A programról részletes információ a www.skhu.eu oldalon található. Jelen írás tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.